آزمایش : Calcium(Ca)

کد آزمایش : وارد نشده

نام اختصاری آزمایش
Ca
نام روش اندازه گیری
photometeric

نام های مشابه
Ca
نام اختصاری آزمایش
Ca
تفسیر بالینی
کاهش غلظت کلسيم تام مي تواند در ارتباط با بروز بيماري هاي استخواني مخصوصا پوکي استخوان، بيماري هاي کليوي به خصوص در افراد دياليزي ، هيپو پارا تيروئيديسم و اختلالات جذب روده اي باشد. افزايش ميزان کلسيم تام در هيپرپاراتيروئيديسم، تومورهاي بدخيم و سارکوئدوزيس ديده مي شود. هچنين اندازه گيري کلسيم جهت بررسي ترکيبات کلسيمي و به منظور جلوگيري از بروز پوکي استخوان انجام گيرد.

مقادیر مرجع
بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال
8.6 - 10.3


احتیاط ها
هموليز واضح بطور کاذب باعث نتايج افزايش يافته مي‌گردد.بيماراني که خون يا مشتقات خوني حاوي سيترات دريافت مي‌نمايند ممکن است ميزان کلسيم توتال افزايش يافته و ميزان کلسيم يونيزه کاهش يافته داشته باشند.در اين بيماران اندازه گيري سطح کلسيم يونيزه توصيه مي‌شود
نام اختصاری آزمایش
Ca
نوع نمونه
"سرم،مايعات بدن،ادراررندوم يا٢٤ساعته"
"رجوع شود به صفحه اطلاعات تکميلي آزمايشها"

حجم نمونه
سرم:١ميلي ليتر//مايعات بدن:٢ميلي ليتر//ادرار:٢٠ميلي ليتر

کمترین حجم نمونه
سرم:٠/٥ميلي ليتر//مايعات بدن:١ميلي ليتر//ادرار:١٠ميلي ليتر

نیازهای همراه نمونه
-

راهنمای جمع آوری نمونه
انتقال در ٨-٢ درجه يا فريزر

اطلاعات لازم از بیمار
سن بيمار

معیار رد نمونه
هموليز، ايکتريک، ليپميک

پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c
ندارد

پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c
٨روز

پایداری در دمای فریزر °٢٠c- >
براي مدت طولاني

آمادگی لازم قبل از نمونه گیری
ناشتايي، اجتناب از بستن گارو
نام اختصاری آزمایش
Ca
مدت زمان انجام آزمایش
١ روز

مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش
"پس از گزارش جواب ، ٧ روز "

جوابدهی اضطراری
به مدت يک ساعت
footer footer

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر

این آزمایشگاه در سال ۱۳۷۰ بعنوان اولین آزمایشگاه تشخیص طبی در مسجد سلیمان توسط خانم دکتر حشمت عصاره افتتاح شد و در سال ۱۳۸۶ دکتر نسرین صمدی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه تهران مدیریت آنرا به عهده گرفتند . مسئول فنی آن ا کنون سرکار خانم دکتر وداد میباشند. این آزمایشگاه دارای پرسنل دقیق و کارکشته میباشد. که در بخشهای پذیرش - نمونه گیری - مشاوره - تفکیک و جداسازی - هماتولوژی- سرولوژی و ایمونولوژی - هورمون - بیوشیمی- میکروبشناسی و ادرار و انگل - انالیز اسپرم- پاتولوژی / سیتولوژی و ملکلولی و PCR مشغول به فعالیت می باشند. سوپروایزر این آزمایشگاه آقای فرشاد فرج اللهی با سالها سابقه سوپروایزری بیمارستان هستند. تجهیزات آزمایشگاه مرتب در حال بروز شدن است و از تجهیزات معتبر و جدید استفاده می نماید. با بروز پاندمی کرونا در سال98 بخش ملکولی با بهترین امکانات روز دنیا راه اندازی شد و نمونه گیری آن چه در منزل و چه با سیستم استاندارد در آزمایشگاه راه اندازی شد. از سال 1400 بخش پاتولوژِی این آزمایشگاه پروسس کردن کامل نمونه ها رو در محل ازمایشگاه به منظور تسریع در پاسخ دهی بیماران تحت عمل جراحی برای اولین بار درمسجد سلیمان راه اندازی کرد. کنترل کیفی آزمایشات با امکانات موجود در حد اعلی تحت نظارت مسیول فنی انجام .این آزمایشگاه امکان نمونه گیری در منزل را نیز دارا میباشد.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر