آزمایش : Lipase

کد آزمایش : وارد نشده

نام اختصاری آزمایش
Lipase
نام روش اندازه گیری
فتومتريک

نام های مشابه
تري گليسرول آسيل هيدرولاز
نام اختصاری آزمایش
Lipase
تفسیر بالینی
در سلول هاي آسينار پانکراس ساخته مي شود و در روده، تري گليسيريد ها رابه اسيد هاي چرب تجزيه مي کند. کاربرد ان در تشخيص پانکراتيت حاد و مزمن.

مقادیر مرجع
بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال
New born : < 34
Children up to 12 years : < 31
Juvenile 16 to 18 years : < 55
Adults : < 60


احتیاط ها
ليپاز در بسياري از بيماري ها از جمله سيروز، کله سيستيت، نارسايي کليه، انفارکت يا انسداد روده ،کلانژيت و التهاب يا تومور غدد بزاغي هم بالا مي رود. در شرايطي مثل همودياليز و افزايش چربي ها نيز ليپاز افزايش مي يابد.
نام اختصاری آزمایش
Lipase
نوع نمونه
سرم- پلاسما هپارينه

حجم نمونه
سرم:١ ميلي ليتر/پلاسما:٢ ميلي ليتر

کمترین حجم نمونه
سرم:٠/٥ ميلي ليتر/پلاسما:١ ميلي ليتر

نیازهای همراه نمونه
-

راهنمای جمع آوری نمونه
-

اطلاعات لازم از بیمار
سن بيمار

معیار رد نمونه
-

پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c
ندارد

پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c
٥ روز

پایداری در دمای فریزر °٢٠c- >
١ سال

آمادگی لازم قبل از نمونه گیری
ناشتا
نام اختصاری آزمایش
Lipase
مدت زمان انجام آزمایش
١ روز

مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش
١٠ تا ١٤ روز

جوابدهی اضطراری
١ ساعت پس از ورود نمونه به بخش
footer footer

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر

این آزمایشگاه در سال ۱۳۷۰ بعنوان اولین آزمایشگاه تشخیص طبی در مسجد سلیمان توسط خانم دکتر حشمت عصاره افتتاح شد و در سال ۱۳۸۶ دکتر نسرین صمدی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه تهران مدیریت آنرا به عهده گرفتند . مسئول فنی آن ا کنون سرکار خانم دکتر وداد میباشند. این آزمایشگاه دارای پرسنل دقیق و کارکشته میباشد. که در بخشهای پذیرش - نمونه گیری - مشاوره - تفکیک و جداسازی - هماتولوژی- سرولوژی و ایمونولوژی - هورمون - بیوشیمی- میکروبشناسی و ادرار و انگل - انالیز اسپرم- پاتولوژی / سیتولوژی و ملکلولی و PCR مشغول به فعالیت می باشند. سوپروایزر این آزمایشگاه آقای فرشاد فرج اللهی با سالها سابقه سوپروایزری بیمارستان هستند. تجهیزات آزمایشگاه مرتب در حال بروز شدن است و از تجهیزات معتبر و جدید استفاده می نماید. با بروز پاندمی کرونا در سال98 بخش ملکولی با بهترین امکانات روز دنیا راه اندازی شد و نمونه گیری آن چه در منزل و چه با سیستم استاندارد در آزمایشگاه راه اندازی شد. از سال 1400 بخش پاتولوژِی این آزمایشگاه پروسس کردن کامل نمونه ها رو در محل ازمایشگاه به منظور تسریع در پاسخ دهی بیماران تحت عمل جراحی برای اولین بار درمسجد سلیمان راه اندازی کرد. کنترل کیفی آزمایشات با امکانات موجود در حد اعلی تحت نظارت مسیول فنی انجام .این آزمایشگاه امکان نمونه گیری در منزل را نیز دارا میباشد.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر