آزمايشاتي تغييرات روزانه (Diurnal)  که  حتما بايد صبح نمونه گيري شوند

آزمايشاتي تغييرات روزانه (Diurnal) که حتما بايد صبح نمونه گيري شوند

در علوم و آزمایش‌ها، بسیاری از آزمون‌ها و مطالعاتی که به تغییرات روزانه مرتبط هستند، نیازمند نمونه‌برداری صبحانه هستند. این موارد عموماً به دلیل وجود تغییرات طبیعی در برخی عوامل محیطی، فیزیولوژیکی یا شیمیایی در طول روز هستند. به طور کلی، دلایل زیر می‌توانند باعث شوند که نمونه‌برداری صبحانه برای آزمایش‌های تغییرات روزانه الزامی باشد:

1. نمونه‌برداری صبحانه برای بررسی تغییرات هورمونی: برخی هورمون‌ها مانند کورتیزول، ملاتونین و هورمون رشد به طور طبیعی در طول روز دچار تغییرات می‌شوند. برای بررسی الگوی تغییرات هورمونی روزانه، نمونه‌برداری صبحانه ضروری است.

2. بررسی تغییرات دما: دما در طول روز نمونه‌ای از تغییرات روزانه است. برای بررسی تغییرات دما در طول روز، نمونه‌برداری صبحانه معمولاً قبل از هر فعالیتی که ممکن است تأثیری بر دمای بدن داشته باشد، صورت می‌گیرد.

3. بررسی تغییرات در سطح مواد شیمیایی در بدن: برخی مواد شیمیایی در بدن، مانند سطح قند خون، سطح هموگلوبین و استرادیول، دچار تغییرات روزانه هستند. برای بررسی این تغییرات، نمونه‌برداری صبحانه قبل از هر تغییری در ترکیب داخلی بدن می‌تواند حائز اهمیت باشد.

در هر صورت، در طراحی آزمایش و تحقیقات، باید به شرایط خاص

 هر مطالعه و نیازهای آن توجه کنید و زمان مناسب برای نمونه‌برداری را بر اساس اهداف و فرضیات خود در نظر بگیرید.

 

آزمايشاتي که بعت تغييرات روزانه (Diurnal) حتما بايد صبح نمونه گيري شوند:

آهن -    TIBC – فريتين( عصر کمترند)

انسولين( عصر کمتراست)

رنين ( صبح کمتراست)

مس سرم

کورتيزول معمولا نمونه ساعت 8 صبح گرفته ميشود. ( عصر کمتراست)

فسفر

پرولاکتين ( بهتر است نمونه 3-4 ساعت بعد از بيدار شدن صبحگاهي باشد)

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

footer footer

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر

این آزمایشگاه در سال ۱۳۷۰ بعنوان اولین آزمایشگاه تشخیص طبی در مسجد سلیمان توسط خانم دکتر حشمت عصاره افتتاح شد و در سال ۱۳۸۶ دکتر نسرین صمدی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه تهران مدیریت آنرا به عهده گرفتند . مسئول فنی آن ا کنون سرکار خانم دکتر وداد میباشند. این آزمایشگاه دارای پرسنل دقیق و کارکشته میباشد. که در بخشهای پذیرش - نمونه گیری - مشاوره - تفکیک و جداسازی - هماتولوژی- سرولوژی و ایمونولوژی - هورمون - بیوشیمی- میکروبشناسی و ادرار و انگل - انالیز اسپرم- پاتولوژی / سیتولوژی و ملکلولی و PCR مشغول به فعالیت می باشند. سوپروایزر این آزمایشگاه آقای فرشاد فرج اللهی با سالها سابقه سوپروایزری بیمارستان هستند. تجهیزات آزمایشگاه مرتب در حال بروز شدن است و از تجهیزات معتبر و جدید استفاده می نماید. با بروز پاندمی کرونا در سال98 بخش ملکولی با بهترین امکانات روز دنیا راه اندازی شد و نمونه گیری آن چه در منزل و چه با سیستم استاندارد در آزمایشگاه راه اندازی شد. از سال 1400 بخش پاتولوژِی این آزمایشگاه پروسس کردن کامل نمونه ها رو در محل ازمایشگاه به منظور تسریع در پاسخ دهی بیماران تحت عمل جراحی برای اولین بار درمسجد سلیمان راه اندازی کرد. کنترل کیفی آزمایشات با امکانات موجود در حد اعلی تحت نظارت مسیول فنی انجام .این آزمایشگاه امکان نمونه گیری در منزل را نیز دارا میباشد.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر