آزمایش کورتیزول

آزمایش کورتیزول

آزمایش کورتیزول یک آزمون آزمایشگاهی است که سطح هورمون کورتیزول را در بدن اندازه‌گیری می‌کند. کورتیزول یک هورمون استروئیدی است که توسط غده آدرنال در بدن ترشح می‌شود. این ..هورمون نقش مهمی در تنظیم فشار خون، سطح قند خون، سیستم ایمنی و واکنش به استرس دارد.

برخی از شرایطی که ممکن است آزمایش کورتیزول در آن‌ها استفاده شود عبارتند از:
1. بررسی بیماری کوشینگ: بیماری کوشینگ یک حالت بیماری است که با افزایش بیش از حد کورتیزول در بدن همراه است. آزمایش کورتیزول می‌تواند در تشخیص و پیگیری این بیماری مفید باشد.
2. اختلال در عملکرد غده آدرنال: آزمایش کورتیزول می‌تواند در تشخیص اختلالات مربوط به غده آدرنال که با تولید بیش از حد یا کمبود کورتیزول همراه است، مفید باشد.
3. اختلالات مرتبط با استرس: سطح کورتیزول در بدن در شرایط استرس افزایش می‌یابد. آزمایش کورتیزول می‌تواند در ارزیابی واکنش بدن به استرس و نقش کورتیزول در آن کمک کند.
4. بررسی علل اختلالات قند خون: کورتیزول تأثیر زیادی بر سطح قند خون دارد. آزمایش کورتیزول می‌تواند در بررسی علل اختلالات قند خون مانند بیماری قند و دیابت مفید باشد.

آزمایش کورتیزول عموماً با برداشت یک نمونه خون انجام می‌شود. نمونه برداری کورتیزول در ساعات خاصی انجام میشود. در اکثر موارد اندازه گیری آن در ساعت 8 صبح است که ممکن است بعد از مصرف دارو یا آمپول خاصی که دکتر تجویز کرده است انجام شود..

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

footer footer

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر

این آزمایشگاه در سال ۱۳۷۰ بعنوان اولین آزمایشگاه تشخیص طبی در مسجد سلیمان توسط خانم دکتر حشمت عصاره افتتاح شد و در سال ۱۳۸۶ دکتر نسرین صمدی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه تهران مدیریت آنرا به عهده گرفتند . مسئول فنی آن ا کنون سرکار خانم دکتر وداد میباشند. این آزمایشگاه دارای پرسنل دقیق و کارکشته میباشد. که در بخشهای پذیرش - نمونه گیری - مشاوره - تفکیک و جداسازی - هماتولوژی- سرولوژی و ایمونولوژی - هورمون - بیوشیمی- میکروبشناسی و ادرار و انگل - انالیز اسپرم- پاتولوژی / سیتولوژی و ملکلولی و PCR مشغول به فعالیت می باشند. سوپروایزر این آزمایشگاه آقای فرشاد فرج اللهی با سالها سابقه سوپروایزری بیمارستان هستند. تجهیزات آزمایشگاه مرتب در حال بروز شدن است و از تجهیزات معتبر و جدید استفاده می نماید. با بروز پاندمی کرونا در سال98 بخش ملکولی با بهترین امکانات روز دنیا راه اندازی شد و نمونه گیری آن چه در منزل و چه با سیستم استاندارد در آزمایشگاه راه اندازی شد. از سال 1400 بخش پاتولوژِی این آزمایشگاه پروسس کردن کامل نمونه ها رو در محل ازمایشگاه به منظور تسریع در پاسخ دهی بیماران تحت عمل جراحی برای اولین بار درمسجد سلیمان راه اندازی کرد. کنترل کیفی آزمایشات با امکانات موجود در حد اعلی تحت نظارت مسیول فنی انجام .این آزمایشگاه امکان نمونه گیری در منزل را نیز دارا میباشد.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر