تشخیص بیماری ایدز

تشخیص بیماری ایدز

تشخیص بیماری ایدز

بیماری ایدز (Acquired Immunodeficiency Syndrome) ناشی از عفونت ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) است. این ویروس سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌های دیگر می‌شود.

بیماری ایدز یکی از بیماری‌های واگیر جدی است که توسط ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) ایجاد می‌شود. ایدز به مرحله پیشرفته عفونت اچ‌آی‌وی گفته می‌شود و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند. تشخیص بیماری ایدز زمانی که در مراحل ابتدایی انجام شود، امکان اتخاذ تدابیر درمانی و مدیریت مناسب بیماری را افزایش می‌دهد. در این مقاله، علائم، عوامل خطر و روش‌های تشخیص بیماری ایدز را بررسی خواهیم کرد.

 

 بیماری ایدز

علائم بیماری ایدز:

علائم و نشانه‌های بیماری ایدز ممکن است بین افراد متفاوت باشد و در مراحل ابتدایی بیماری معمولاً ظاهر نمی‌شوند. با گذشت زمان و تشکیل مرحله پیشرفته‌تر بیماری، علائمی مانند خستگی شدید و مداوم، کاهش وزن، تب مزمن، عفونت‌های مکرر و شدید، تورم لنفاوی، اسهال مزمن، ضعف عمومی، مشکلات تنفسی و اختلالات عصبی و روانی ممکن است ظاهر شوند.

 

 برخی از علائم شایع بیماری ایدز

 عبارتند از:

تب مستمر و بی‌دلیل

خستگی و ضعف عمومی

لاغری بی‌منطق

تعریق شبانه

تورم لنفاوی

عفونت‌های پوستی مکرر

عفونت‌های قارچی مزمن

 

بیماری ایدز

:

برخی عوامل می‌توانند خطر ابتلا به بیماری ایدز را افزایش دهند، این عوامل شامل:

رفتارهای جنسی خطرناک، از جمله روابط جنسی بی‌اطمینان، عدم استفاده از وسایل مانع بارداری و رفتارهای جنسی چندگانه

استفاده از مواد مخدر و تزریق مشترک سوزن‌ها

انتقال عمودی اچ‌آی‌وی از مادر به نوزاد در طول بارداری، زایمان و شیردهی

تزریق خون یا محصولات خونی آلوده

استفاده از وسایل تیز و برداشتن زخم‌های باز

 

روش‌های تشخیص بیماری ایدز:

تشخیص بیماری ایدز بر اساس آزمایشات خونی و ارزیابی وضعیت سیستم ایمنی بدن انجام می‌شود و شما میتوانید این آزمایش را در  آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر انجام دهید.


 روش‌های تشخیص شامل:

آزمایش ویروس شناسی اچ‌آی‌وی: این آزمایش به دنبال وجود آنتی‌بادی‌های اچ‌آی‌وی در خون است.

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

footer footer

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر

این آزمایشگاه در سال ۱۳۷۰ بعنوان اولین آزمایشگاه تشخیص طبی در مسجد سلیمان توسط خانم دکتر حشمت عصاره افتتاح شد و در سال ۱۳۸۶ دکتر نسرین صمدی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه تهران مدیریت آنرا به عهده گرفتند . مسئول فنی آن ا کنون سرکار خانم دکتر وداد میباشند. این آزمایشگاه دارای پرسنل دقیق و کارکشته میباشد. که در بخشهای پذیرش - نمونه گیری - مشاوره - تفکیک و جداسازی - هماتولوژی- سرولوژی و ایمونولوژی - هورمون - بیوشیمی- میکروبشناسی و ادرار و انگل - انالیز اسپرم- پاتولوژی / سیتولوژی و ملکلولی و PCR مشغول به فعالیت می باشند. سوپروایزر این آزمایشگاه آقای فرشاد فرج اللهی با سالها سابقه سوپروایزری بیمارستان هستند. تجهیزات آزمایشگاه مرتب در حال بروز شدن است و از تجهیزات معتبر و جدید استفاده می نماید. با بروز پاندمی کرونا در سال98 بخش ملکولی با بهترین امکانات روز دنیا راه اندازی شد و نمونه گیری آن چه در منزل و چه با سیستم استاندارد در آزمایشگاه راه اندازی شد. از سال 1400 بخش پاتولوژِی این آزمایشگاه پروسس کردن کامل نمونه ها رو در محل ازمایشگاه به منظور تسریع در پاسخ دهی بیماران تحت عمل جراحی برای اولین بار درمسجد سلیمان راه اندازی کرد. کنترل کیفی آزمایشات با امکانات موجود در حد اعلی تحت نظارت مسیول فنی انجام .این آزمایشگاه امکان نمونه گیری در منزل را نیز دارا میباشد.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر