پاتولوژی و سیتولوژی

پاتولوژی و سیتولوژی

پاتولوژی و سیتولوژی دو شاخه از علوم پزشکی هستند که در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها نقش اساسی دارند. این دو حوزه به بررسی تغییرات سلول‌ها و بافت‌ها در بدن می‌پردازند، اما در دو دیدگاه متفاوت به این مسئله نگاه می‌کنند.

سیتولوژی، علمی است که به بررسی سلول‌ها به صورت تک‌تک می‌پردازد. در این حوزه، سلول‌ها با استفاده از تکنیک‌های مختلفی مانند میکروسکوپ، رنگ آمیزی و سایر روش‌های شیمیایی و مولکولی بررسی می‌شوند. به کمک سیتولوژی، می‌توان بیماری‌هایی مانند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد و برای آن‌ها درمان مناسب را انتخاب کرد. سیتولوژی در تشخیص سرطان‌هایی مانند سرطان سینه، سرطان رحم و سرطان پروستات بسیار موثر است.

پاتولوژی، به بررسی تغییرات بافتی در بدن انسان می‌پردازد. در این حوزه، با استفاده از نمونه‌های بافتی مانند آزمایشگاهی، بیوپسی و جراحی، تحلیل بافت‌های بدن صورت می‌گیرد. برای تحلیل بافت‌های بدن، از تکنیک‌های مختلفی مانند میکروسکوپ، رنگ آمیزی، تصویربرداری و سایر روش‌های شیمیایی و مولکولی استفاده می‌شود. به کمک پاتولوژی، می‌توان بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی، عفونت‌ها و بیماری‌های اتوایمیونی را تشخیص داد و برای آن‌ها درمان مناسب را انتخاب کرذ 

همچنین، پاتولوژی به عنوان یکی از رشته‌های پایه پزشکی نقش مهمی در پژوهش‌های بالینی دارد. این رشته به عنوان پایه و اساس برای طراحی و اجرای آزمایش‌های بالینی استفاده می‌شود و اطلاعات حاصل از تحقیقات پاتولوژی، بهبود روش‌های تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها را به دنبال دارد.

بعضی از تخصص‌های پاتولوژی شامل پاتولوژی جراحی، پاتولوژی ادرار و تناسلی، پاتولوژی سرطان و پاتولوژی پدیاتریک هستند. در پاتولوژی جراحی، با استفاده از نمونه‌های بافتی که به دلیل جراحی یا بیوپسی جمع آوری شده‌اند، بررسی تغییرات بافتی در بیماران انجام می‌شود. پاتولوژی ادرار و تناسلی به بررسی بافت‌هایی که در ادرار و تناسلی بدن قرار دارند، می‌پردازد. پاتولوژی سرطان به تحلیل بافت‌های سرطانی و بررسی خواص آن‌ها می‌پردازد. و در نهایت، پاتولوژی پدیاتریک به بررسی بافت‌های بدن کودکان و نوزادان می‌پردازد.

از دیگر کاربردهای پاتولوژی، استفاده در برنامه‌های جمعیتی آزمایش سرطان است. در این آزمایش‌ها، نمونه‌های سلولی از بدن برای تشخیص سرطان، بررسی می‌شوند. پاتولوژی در این حوزه بسیار موثر است و بهبود روش‌های تشخیص سرطان، زمان بالینی، هزینه و بار اقتصادی را کاهش می‌دهد

 

در کل، پاتولوژی و سیتولوژی دو حوزه پایه پزشکی هستند که به بررسی تغییرات بافتی و سلولی در بدن انسان می‌پردازند. این دو حوزه بسیار مهم برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها و همچنین بهبود روش‌های تحقیق بالینی هستند. همچنین، پاتولوژی و سیتولوژی در زمینه‌های مختلفی از جمله پزشکی، علوم زیستی و جمعیت‌شناسی کاربرد دارند.

 
footer footer

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر

این آزمایشگاه در سال ۱۳۷۰ بعنوان اولین آزمایشگاه تشخیص طبی در مسجد سلیمان توسط خانم دکتر حشمت عصاره افتتاح شد و در سال ۱۳۸۶ دکتر نسرین صمدی دارای بورد تخصصی پاتولوژی از دانشگاه تهران مدیریت آنرا به عهده گرفتند . مسئول فنی آن ا کنون سرکار خانم دکتر وداد میباشند. این آزمایشگاه دارای پرسنل دقیق و کارکشته میباشد. که در بخشهای پذیرش - نمونه گیری - مشاوره - تفکیک و جداسازی - هماتولوژی- سرولوژی و ایمونولوژی - هورمون - بیوشیمی- میکروبشناسی و ادرار و انگل - انالیز اسپرم- پاتولوژی / سیتولوژی و ملکلولی و PCR مشغول به فعالیت می باشند. سوپروایزر این آزمایشگاه آقای فرشاد فرج اللهی با سالها سابقه سوپروایزری بیمارستان هستند. تجهیزات آزمایشگاه مرتب در حال بروز شدن است و از تجهیزات معتبر و جدید استفاده می نماید. با بروز پاندمی کرونا در سال98 بخش ملکولی با بهترین امکانات روز دنیا راه اندازی شد و نمونه گیری آن چه در منزل و چه با سیستم استاندارد در آزمایشگاه راه اندازی شد. از سال 1400 بخش پاتولوژِی این آزمایشگاه پروسس کردن کامل نمونه ها رو در محل ازمایشگاه به منظور تسریع در پاسخ دهی بیماران تحت عمل جراحی برای اولین بار درمسجد سلیمان راه اندازی کرد. کنترل کیفی آزمایشات با امکانات موجود در حد اعلی تحت نظارت مسیول فنی انجام .این آزمایشگاه امکان نمونه گیری در منزل را نیز دارا میباشد.

بخش هایی از سایت

ارتباط با ما

آزمایشگاه پاتوبیولوژی مهر